Dne 25. února 1945 zabrána byla budova školní pro nouzové ubytování uprchlíků z Bačky. Budova školní byla vyklizena až na kabinety. Kancelář ředitelství školy byla umístěna v hostinské místnosti v hostinci u Kuvertů na náměstí, úkoly dávány žactvu v městském biografu, který umístěn byl v hostinci „u Koníčka“ jehož majitelem byl Fr. Kovářík.
Znovu zahájení vyučování. Dne 4. dubna 1945 zahájeno bylo na školách zdejších vyučování. Vyučováno bylo v městském biografu, ve výčepních místnostech hostinců u Koníčka, u Pudilů, u Kojanů, u Kozáků (hostinec pod radnicí) a u Kuvertů. Jedna třída umístěna byla v jídelně pro dělníky fy. Studihrad. Revoluční dni. Revoluce v Praze rozšířila se na celé území Čech a Moravy, pokud ještě nebylo obsazeno spojeneckými vojsky, dne 5. května 1945. – Toho dne odpoledne pověřen byl ředitel školy sestavením revolučního místního výboru a zvolen jeho předsedou.
Domy ozdobeny vlajkami československými. Ve večerních hodinách byly odzbrojeny v městě jsoucí slabé skupiny Wehrmachtu, při čemž došlo vlivem nezodpovědných živlů ke krádežím. V časných ranních hodinách vtrhl do města oddíl SS a za odcizené věci prováděl drancování, přikázal uvězniti všechny dospělé muže a na ženách vydírány potraviny, šperky, jízdní kola, psací stroje, cigarety a městu uložena pokuta 50.000K. Ve večerních hodinách oddíl odejel a vzal s sebou i 360 uprchlíků Němců.
Příchod rudé armády. Dne 10. května projížděly městem první oddíly rudé armády. Byly slavnostně uvítány na náměstí předsedou Národního výboru a starostou města. Přivítání zúčastnilo se téměř všechno obyvatelstvo města a všechny školní mládež.
V městě pak ubytovány oddíly ve školních budovách, v soukromých budovách, v soukromých bytech i pod širým nebem. Tím přerušeno opět vyučování. Znovuzahájení vyučování ve svobodné republice bylo dne 20. května veřejným shromážděním žactva, při čemž ředitel školy vytýčil směrnice vyučování ve svobodné škole československé. – Vyučování zatím opatřeno dáváním úloh. Převedení žactva 6., 7. a 8. postupného ročníku na měšťanskou
školu. Bylo provedeno na základě nařízení ministerstva školství. Do II. třídy měšťanské školy přestoupilo celkem 28 žáků, do III. tř. 42 žáci, do IV. tř. 19 žáků. Při těchto třídách zřízeny pobočky, 6. tř. ob. šk. uzavřena.
Zahájení pravidelného vyučování. Po odchodu jednotek rudé armády uvolněna byla úplně budova měšťanské školy, která byla vyčištěna a dne 19. června zahájeno pravidelné vyučování na obecné a měšťanské škole.
Zdroj: https://digi.ceskearchivy.cz/DA?menu=3&lang=cs&doctree=1kgsloh&id=444