Menu
Město Lomnice nad Lužnicí
Lomnice nad Lužnicí

Příplatek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, o zvláštním příspěvku k důchodu některým osobám, o jednorázové peněžní částce některým účastníkům národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945 a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů

1. Identifikační kód

 

2. Kód

 

3. Pojmenování (název) životní situace

Příplatek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, o zvláštním příspěvku k důchodu některým osobám, o jednorázové peněžní částce některým účastníkům národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945 a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů

4. Základní informace k životní situaci

Příplatek k důchodu náleží:

  • legionářům - držitelům potvrzení podle zákona č. 462/1919 Sb. z. a n., o propůjčování míst legionářům, ve znění pozdějších předpisů, kteří pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně,

  • účastníkům národního boje za osvobození - držitelům osvědčení podle zákona č. 255/1946 Sb., o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození, ve znění pozdějších předpisů, kteří pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně,

  • poživatelům vdovských a vdoveckých důchodů po osobách uvedených pod první a druhou odrážkou,

  • sirotkům po účastnících národního boje za osvobození uvedených pod druhou odrážkou, kteří padli, byli popraveni nebo zemřeli ve vyšetřovací vazbě, vězení, koncentračním nebo internačním táboře anebo byli násilně usmrceni v souvislosti se zatýkáním, jestliže ke dni úmrtí rodiče sirotek nedosáhl věku 18 let a pobírá důchod z českého důchodového pojištění.

Podmínkou nároku na příplatek k důchodu je občanství České republiky.

Příplatek k důchodu náleží za každý započatý měsíc odbojové činnosti ve výši:

  • 50 Kč, jde-li o osoby uvedené pod první a druhou odrážkou výše,

  • 25 Kč, jde-li o osoby uvedené pod třetí odrážkou výše,

  • 20 Kč, jde-li o osoby uvedené pod čtvrtou odrážkou výše,

vždy však nejméně v částce 200 Kč měsíčně.

Měsícem odbojové činnosti se rozumí 30 dnů.

Podle zákona č. 108/2009 Sb. se příplatek k důchodu náležející po účastníku odboje, který padl v odboji, zvyšuje o částku:

  • 3 000 Kč měsíčně, jde-li o vdovu či vdovce po účastníku odboje,

  • 2 400 Kč měsíčně, jde-li o sirotka po účastníku odboje.

O zvýšení příplatku je nutno písemně požádat plátce důchodu.

Zvýšení oprávněné osobě náleží nejdříve od splátky důchodu splatné v červenci 2009.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Žádost o příplatek k důchodu může podat:

  • oprávněná osoba (viz výše),

  • osoba jednající za oprávněnou osobu na základě plné moci (zmocněnec),

  • opatrovník oprávněné osoby (jejíž svéprávnost byla omezena v takovém rozsahu, že není schopna v této věci samostatně právně jednat).

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Příplatek k důchodu náleží oprávněným osobám (viz výše), pokud jsou občany České republiky a pobírají důchod (stanovený druh důchodu) z českého důchodového pojištění. Splnění podmínky státního občanství se posuzuje ke dni podání žádosti.

Vznikl-li nárok na výplatu důchodu před 19.9.2005, náleží příplatek od splátky důchodu splatné v říjnu 2005. Vznikne-li nárok na výplatu důchodu po 19.9.2005, náleží příplatek ode dne přiznání důchodu.

Nárok na zvýšení příplatku o pevnou částku 3 000 Kč, resp. 2 400 Kč, vzniká oprávněným osobám nejdříve od splátky důchodu splatné v červenci 2009.

Nárok na příplatek k důchodu nezaniká uplynutím času. Nárok na výplatu příplatku zaniká uplynutím 5 let ode dne, za který příplatek nebo jeho část náleží; tato lhůta neplyne po dobu řízení o příplatku.

Splňuje-li oprávněná osoba podmínky nároku na dva nebo více příplatků k důchodu, vyplácí se pouze jeden příplatek, a to ten, který je vyšší (nejvyšší).

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Řízení lze zahájit pouze na podkladě písemné žádosti podané některou z osob uvedených výše.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Je-li plátcem důchodu, jehož výplatou je vznik nároku na příplatek k důchodu podmíněn, Česká správa sociálního zabezpečení, lze písemnou žádost zaslat na adresu České správy sociálního zabezpečení, popřípadě ji podat prostřednictvím jejích pracovišť - jednotlivých okresních správ sociálního zabezpečení, Pražské správy sociálního zabezpečení nebo Městské správy sociálního zabezpečení Brno (dále též "OSSZ/ PSSZ/ MSSZ").

Je-li plátcem důchodu jiný orgán (tj. orgán sociálního zabezpečení ministerstev vnitra, obrany a spravedlnosti), podává se žádost o příplatek k důchodu tomuto orgánu.

Podání žádosti o příplatek k důchodu není časově omezeno.

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

 

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Při uplatnění žádosti a pro prokázání českého státního občanství je nutné mít k dispozici některý z těchto dokladů:

  • platný občanský průkaz,

  • platný cestovní pas České republiky,

  • ověřený doklad (osvědčení) o státním občanství České republiky.

Uplatňuje-li žádost pro oprávněného jeho zmocněnec, musí předložit též písemnou plnou moc.

K prokázání rozhodných skutečností ve vztahu k odbojové činnosti ve většině případů slouží doklady, které má Česká správa sociálního zabezpečení již založeny ve svých evidencích.

Doklady, které součástí evidencí České správy sociálního zabezpečení dosud nejsou, se předkládají v originálech nebo v ověřených kopiích (opisech).

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Tiskopis "Žádost o příplatek k důchodu (PDO) podle zákona č. 357/2005 Sb." je k dispozici na všech OSSZ/ PSSZ/ MSSZ nebo na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.

Případné ověření pravosti listinných dokumentů překládaných při osobním podání žádosti provádí bezplatně příslušná OSSZ/ PSSZ/ MSSZ.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Lhůty pro vydání rozhodnutí jsou stanoveny zákonem č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, a správním řádem.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Další účastníci (dotčené osoby) nejsou stanoveni.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

V případech, kdy Česká správa sociálního zabezpečení nebude mít ve svých evidencích podklady rozhodné pro posouzení nároku, může být žadatel vyzván k jejich předložení.

V případě sirotků po účastnících odboje je zpravidla třeba žádost doložit vlastním rodným listem a úmrtním listem toho z rodičů, za něhož příplatek k důchodu požadují.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení o žádosti o poskytnutí příplatku k důchodu lze jako řádný opravný prostředek podat písemné námitky do 30 dnů ode dne jeho oznámení účastníku řízení.

Námitky musí obsahovat stejné náležitosti jako odvolání podané podle § 82 správního řádu, tj. především z nich má být patrno, kdo je činí, které věci se týkají a co se navrhuje; musí tedy obsahovat označení účastníka a správního orgánu, jemuž je určeno, a podpis osoby, která je činí. Dále musí obsahovat údaje o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje, v jakém rozsahu ho napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo. Není-li v námitkách uvedeno, v jakém rozsahu účastník rozhodnutí napadá, platí, že se domáhá zrušení celého rozhodnutí.

Podání námitek nemá odkladný účinek. Námitky lze uplatnit u České správy sociálního zabezpečení nebo u kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ/ PSSZ/ MSSZ). Podání námitek je řádným opravným prostředkem ve správním řízení a absolvování námitkového řízení je proto nezbytným předpokladem k případnému podání správní žaloby.

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

Sankce nejsou stanoveny.

21. Nejčastější dotazy

Příplatek k důchodu mi dosud není vyplácen, i když jsem o jeho přiznání požádal již před 2 měsíci.

Zákon stanoví, že příplatek k důchodu bude vyplacen nejpozději v pravidelné měsíční výplatě za pátý měsíc po doručení žádosti České správě sociálního zabezpečení; nárok na příplatek za dobu od vzniku nároku tím není dotčen.

Žádost o příplatek k důchodu jsem již podal, dosud však nemám k dispozici všechny doklady potřebné k prokázání nároku. Od kdy mi bude příplatek přiznán? Nepřijdu o část příplatku?

Pokud žadateli vznikl nárok na výplatu důchodu před 19.9.2005, příplatek náleží od splátky důchodu splatné v říjnu 2005, jinak ode dne přiznání důchodu.

Nárok na výplatu příplatku (tj. jeho jednotlivou "splátku") zaniká uplynutím 5 let ode dne, za který příplatek náleží. Tato lhůta však neplyne po dobu řízení o poskytnutí příplatku k důchodu.

Zvýšení příplatku náležejícího pozůstalým po padlém účastníku odboje o pevnou částku 3 000 Kč, resp. 2 400 Kč měsíčně, náleží od splátky důchodu splatné v červenci 2009.

Důchod se pravidelně valorizuje, bude se stejným způsobem zvyšovat i příplatek k důchodu?

I když se příplatek k důchodu neslučuje s důchodem (nestává se jeho součástí), vyplácí se i valorizuje ve stejných termínech jako důchod.

22. Další informace

Můžete se obrátit na:

23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě

25. Za správnost návodu odpovídá útvar

Česká správa sociálního zabezpečení - odbor komunikace

26. Kontaktní osoba

27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni

01.01.2017

28. Popis byl naposledy aktualizován

21.03.2018

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.

30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace

 

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Mobilní rozhlas

Munipolis

Partneři, svazky, projekty